Segrare genom åren

Nedan följer en lista över tidigare segrare och deras tider.
Observera att den stora variationen i segertid inte bara beror på varierande prestationer, utan banan har haft lite olika sträckning olika år och dessutom varierar föret en hel del olika år,  för att inte tala om 40-års utveckling av utrustningen.

År Namn Klubb Tid Kransflicka
1964 Agustin Nilsson Skellefteå IF 2.24.36 Irma Strand, Älvsbyn
1965 Tage Lundin IF Berguven 2.50.39 Linnea Lundberg, Vidsel
1966 Evert Holmgren Lycksele IF 3.08.37 Yvonne Sjölund, Älvsbyn
1967 Nore Westin Bergnäsets AIK 2.43.42 Kerstin Berglund, Vidsel
1968 Ulf Bergström Lycksele IF 2.37.26 Birgitta Magnusson, Älvsbyn
1969 Ove Lestander Bergnäsets AIK 2.25.32 Greta Öberg, Vidsel
1970 Sven-Åke Lundbäck Bergnäsets AIK 2.30.18 Ann-Katrik From, Älvsbyn
1971 Jan-Erik Henriksson Jukkasjärvi 2.32.54 Inga-Lill Göras, Vidsel
1972 Thomas Magnusson Delsbo 2.12.10 Anngerd Jonsson, Älvsbyn
1973 Jari Svensson Skellefteå SK 2.14.44 Veronica Lundgren, Vidsel
1974 Sven-Åke Lundbäck Bergnäsets AIK 2.39.33 Monica Hjukström, Älvsbyn
1975 Thomas Magnusson Delsbo 2.09.09 Ingrid Olsson, Vidsel
1976 Juhani Repo Finland 2.19.12 Karin Bergman, Älvsbyn
1977 Kari Poikela Gjutarens IF 2.11.35 nger Sundqvist, Vidsel
1978 Kari Poikela Gjutarens IF 2.28.50 Kerstin Rautio, Älvsbyn
1979 Roland Arvidsson IFK Råneå 2.36.18 Birgitta Hedström, Vidsel
1980 Christer Lindgren Hortlax SK 2.22.44 Karin Wiklund, Älvsbyn
1981 Christer Lindgren Hortlax SK 2.30.40 Pia Ervasti, Vidsel
1982 Risto Dianoff IFK Umeå 2.32.20 Birgitta Salomonsson, Älvsbyn
1983 Christer Lindgren Hortlax SK 2.12.22 Ann Hedman, Vidsel
1984 Terje Krokstad Norge 2.17.51 Catarina Larsson, Älvsbyn
1985 Stig Jonsson Storumans IK 2.22.13 Ingela Karlsson, Vidsel
1986 Sven-Erik Pajala Hakkas GoIF 2.28.27 Ann-Sofi Larsson, Älvsbyn
1987 Mikael Edman Hakkas GoIF 2.21.29 Mariann Karlsson, Vidsel
1988 Tommy Gustafsson Hortlax SK 2.42.39 Anna Stenvall, Älvsbyn
1989 Roger Fredriksson I 19 2.27.47 Maria Vikman, Vidsel
1990 Niklas Jonsson Strömnäs GIF 2.56.10 Elisabeth Thelin, Älvsbyn
1991 Mikael Andersson Sikfors Motion FF 2.29.24 Erika Unnes, Vidsel
1992 Inställt - - -
1993 Magnus Ingesson Piteå SGIF 2.32.26 Eva Nilsson, Älvsbyn
1994 Roger Fredriksson Bergnäsets AIK 2.29.23 Ann-Sofie Lundh, Vidsel
1995 Sven Öhrneling Bergnäsets AIK 2.53.55 Anette Nordlund, Älvsbyn
1996 Inställt - - -
1997 Urban Lindgren Piteå SGIF 2.12.30 Ida Fredriksson, Vidsel
1998 Urban Lindgren Piteå SGIF 2.20.30 Åsa Nilsson, Älvsbyn
1999 Roger Fredriksson Bergnäsets AIK 2.14.08 Louise Nordström, Vidsel
2000 Johan Sandberg Örån SK 2.27.08 Emelie Isaksson, Älvsbyn
2001 Conny Lagerskog IFK Arvidsjaur 2.20.05 Emma Nilsson, Vidsel
2002 David Flinkfeldt Pite Elit 1.49.17 Therese Utterström, Älvsbyn
2003 Lars Nordmark Pite Elit 2.00.51 Anna-Lena Nilsson, Vidsel
2004 David Flinkfeldt Pite Elit 1.39.51 Monica Johansson, Älvsbyn
2005 Tommy Ljung Gellivare SA 2.00:38 Amanda Granström, Vidsel
2006 Peter Olsson Antnäs BK 1.46:31 Maria Sundström, Älvsbyn
2007 David Flinkfeldt Piteå Elit 1.46:25 Matilda Lindström, Vidsel
2008 Emil Carlsson Myssjö-Oviken IF 1.46:33 Malin Englund, Älvsbyn
2009 Peter Lundbäck Bodens SK 1.58:02 Åsa Stubbfält, Vidsel
2010 Inställt - - -
2011 Johan Westerlund Pite Elit 1.55.22 Elin Nilsson, Älvsbyn
2012 Viktor Brännmark Bodens SK 1.58.14 Evelina Pettersson, Vidsel
2013 Niklas Niska Bodens SK 1.45.53 Alva Öberg, Älvsbyn
2014 Markus Ottosson IFK Umeå 1.45.00 Ebba Stenman
2015 Johan Westerlund Piteå Elit SK 1.39.40 Agnes Karlsson
2016 Anders Berglund Bergnäset AIK 1.56.24 Irma Strand
2016 Damer: Malin Rensfeldt Råneå SK 2.22.32 Nelly Enmark
2017 Oskar Svärd Tvärreds IF 1.53.28 Cecilia Granberg ÄIF
2017 Damer: Nina Lintzén StiL 2.00.10 Cecilia Granberg ÄIF